Stoltenbergu: Nuk ka ndryshim të qëndrimit bërthamor të Rusisë

17 gusht 2023 | 16:26

NATO nuk ka vërejtur ndonjë ndryshim te forcat bërthamore të Rusisë, ka thënë shefi i aleancës ushtarake perëndimore, Jens Stoltenberg. “Ne nuk kemi parë asnjë ndryshim në forcat e tyre bërthamore që do të na nxiste që të ndryshonim forcat tona. Deri më tani, nuk kemi parë asgjë që do të kërkonte që pala jonë të ndërmarrë diçka”, ka thënë Stoltenberg.

Gjatë një konference për medie në Arendal të Norvegjisë, Stoltenbergu ka folur edhe për bisedimet e paqes të Ukrainës.

Ai ka thënë se është në dorën e Ukrainës që të vendosë nëse kushtet janë të duhurat për t’iu bashkuar çdo negociate pas nisjes së pushtimit nga Rusia. “Janë ukrainasit, vetëm ukrainasit që mund të vendosin nëse ka kushte për negociata, kush mund të vendosë gjatë negociatave si dhe cila do të jetë një zgjidhje e pranueshme”, ka thënë Stoltenbergu.

Më tutje, ai ka theksuar se roli i NATO-s është që ta mbështesë Ukrainën. Deklarata e shefit të NATO-s vjen pasi disa ditë më parë shefi i stafit të tij, Sian Jenssen, deklaroi se Ukraina në fund ndoshta do t’i japë territor Rusisë, si pjesë e një marrëveshjeje për t’i dhënë fund luftës. Jenssen më vonë deklaroi se i vjen keq për komentet e bëra.

Në samitin e fundit të NATO-s, të mbajtur muajin e kaluar, aleanca tha se do t’i dërgojë ftesë Ukrainës për t’iu bashkuar aleancës “kur shtetet anëtare të pajtohen se janë plotësuar kushtet”. Mijëra trupa ukrainase po stërviten nga partnerët perëndimor të Kievit dhe Ukraina varet shumë nga furnizimet me armatime nga Perëndimi në luftën e saj kundër Rusisë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në ambientet e Federatës së Futbollit te Kosovës (FFK) është…