Thaçi: Deklarata e 2 Korrikut na bashkojë në rrugën e pavarësisë

02 korrik 12:35

Me rastin e 30-vjetorit të Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut, presidenti Hashim Thaçi ka vlerësuar lartë këtë akt politiko-juridik.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se kjo deklaratë është moment i paharrueshëm politik dhe historik, që e bashkoi Kosovën në rrugën e pavarësisë.

“Deklarata Kushtetuese e 2 korrikut 1990 është moment i paharrueshëm politik dhe historik, që na bashkoi në rrugën e pavarësisë. Si akt politiko-juridik ishte shprehje e vullnetit dhe aspiratave të popullit tonë për liri, demokraci dhe pavarësi, të cilat i institucionalizuam pas një procesi të gjatë me shumë sakrifica. Mirënjohje të gjithë atyre që pandalshëm punuan për ta bërë Kosovën shtet të pavarur dhe sovran.”, ka shkruar Thaci.

 

(M.K / Epoka e re)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Me rastin e shënimit të 30-vjetorit të Deklaratës Kushtetuese, Filatelia…