Thaçi, deputetëve: Të jemi të bashkuar në çdo proces shtetëror

22 dhjetor 2017 | 14:04

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalimin e tij vjetor para deputetëve të Kuvendit të Kosovës ka bërë thirrje për unitet në për temat që janë me interes shtetëror.

Ai u ka bërë thirrje deputetëve që pa humbur kohë më shumë të ratifikohet marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi, raporton “Epoka e re”.

Po ashtu, presidenti ka thënë se duhet të themelohet edhe marrëveshja e Asociacionit të komunave serbe sipas marrëveshjes së Brukselit dhe ligjeve të Kosovës.

Në këtë fjalim para deputetëve, Thaçi ka folur edhe për procesin integrues të Kosovës.

Presidenti Thaçi në fjalimin e tij nuk la pa folur edhe për sundimin e rendit dhe ligjit, për çka tha se është bazament kryesor i çdo shteti. “Të gjithë jemi të vetëdijshëm se bazamenti kryesor i çdo shteti demokratik është sundimi i rendit dhe ligjit”, është shprehur ai.

Ai ka thënë se ShBA-ja mbetet partneri strategjik i Republikës së Kosovës.

Presidenti Thaçi në këtë fjalim ka folur edhe për vizitat e tij që ka pasur gjatë këtij viti jashtë vendit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Me rastin e 55-vjetorit të themelimit të Odës Ekonomike të…