Thaçi e Vuçiq nisin takimet e ndara me Mogherinin në Bruksel

23 mars 2018 | 20:45

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri ka takuar ndaras presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Më pas, do të ketë një takim të përbashkët në kuadër të vazhdimit të dialogut të nivelit të lartë.

Ky është takimi i parë i këtij niveli për këtë vit.

Të dy presidentët kanë qëndruar paraprakisht në SHBA.

Takimi i fundit ndërmjet tyre është mbajtur më 20 shtator të vitit 2017 në New York, më ndërmjetësimin e zonjës Mogherini, në dritën e zotimeve të bëra në dy takime që u zhvilluan në korrik dhe në fund të muajit gusht në Bruksel, kur ata ishin pajtuar për një fazë të re të bisedimeve ndërmjet të dyja palëve, përtej çështjeve teknike.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kuvendi i Kosovës ka ndërpre punimet e seancë së sotme,…