Thaçi takon Merkelin: Vizioni i saj, garancë për anëtarësimin e Kosovës në BE

17 maj 13:46

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, në kuadër të Samitit të Sofjes.

Thaçi ka thënë se vizioni kancelares Merkel, i shpalosur në Samitin e Sofjes, është garancë e perspektivës së qartë të anëtarësimit të Kosovës dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

“Kancelaren Merkel e falënderova për mbështetjen e shtetit gjerman dhe i rikonfirmova angazhimin për përshpejtimin e reformave dhe implementimin e obligimeve ndërkombëtare, por edhe përkushtimin tonë për fqinjësinë e mirë, paqen dhe stabilitetin rajonal e më gjerë. Bashkëpunimi dhe dialogu janë rruga e vetme për tejkalimin e sfidave në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar Thaçi në llogarinë e vet në “Facebook”.

Image may contain: 1 person, sitting and indoorImage may contain: 1 person, sitting, standing, office and indoorImage may contain: 3 people, people smiling, people standing, suit and outdoor

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryesuesi i Komisionit për hartimin e Projektligjit për Qeverinë, Besnik…