“The Simpsons” në vitin 2015 kishte parashikuar blerjen e ‘Twitter’-it nga Musk

28 nëntor 08:04

“The Simpsons” kanë bërë sërish të pamundurën duke parashikuar të ardhmen e Twitter.

Elon Musk ka nxjerr në pah një episod të vitit 2015 nga ‘sitcom’-i i animuar i Fox që me sa duket la të kuptohet për marrjen e tij në Twitter.

“Simpson parashikon se do të blej Twitter”, shkroi Musk, 51 vjeç, të shtunën (26 nëntor).

Episodi, i titulluar “Mushku që ra në tokë”, fillon duke treguar Lisa Simpson duke u kujdesur për një shtëpi zogjsh me një shenjë që lexon.

“Home Tweet Home”. Ajo po ushqen zogj të vegjël kur një shqiponjë i godet dhe i vret.

Ndërsa shqiponja fluturon në distancë, Musk mbërrin me raketën e tij. Zjarri nga avioni djeg shqiponjën – një emblemë e SHBA-ve

“Ruajeni veten, familje. Ne jemi gati të takojmë një qenie me inteligjencë shumë më të madhe se e jona”, thotë Homer Simpson përpara se ta drejtojë Bartin të rrëmbejë shkopin e tij të bejsbollit.

Musk heq përkrenaren e tij hapësinore dhe identifikohet duke thënë: “Përshëndetje, unë jam Elon Musk”.

Homeri hedh lakuriqin në kokë. Lisa bërtet: “Babi, jo! Elon Musk është ndoshta shpikësi më i madh i gjallë”.

Kamera kalon në një shtëpi të re zogjsh të avancuar teknologjikisht që ka tërhequr disa zogj.

“Unë mendoj se njerëzimi dëshiron ndryshimin e saj një herë në një shtëpi zogjsh”, thotë Lisa ndërsa Musk mbërin me anijen e tij.

“The Simpsons” kanë qenë prej kohësh të njohur për parashikimin e skenarëve të jetës reale të së ardhmes.

Tifozët e “The Simpsons” janë gjithashtu të bindur se shfaqja parashikoi barazimin e në Kupën e Botës 2022 të Anglisë dhe Amerikës që u luajt të premten (25 nëntor).

Në episodin e vitit 1997 “The Cartridge Family”, familja shikon një reklamë televizive për një ndeshje që do të përcaktojë “cili komb është më i madhi në tokë”, por vetëm disa sekonda pas veprimit, Homeri dëgjohet duke bërtitur “i mërzitshëm!”.

Një numër parashikimesh të tjera që përfundimisht dolën të vërteta përfshijnë kandidimin presidencial të Donald Trump në 2024 dhe Gjermaninë kampion në Kupën e Botës në 2014.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
RRËFIME NGA DITARI I LUFTËS Haqif Mulliqi Mëngjesi i 28…