Turqia bombardon kurdët në veri të Sirisë

08 tetor 11:55

Forcat turke kanë nisur sulmet ajrore dhe tokësore kundër forcave kurde pranë kufirit të Sirisë me Irakun, vetëm disa orë pasi SHBA-të njoftuan se do të tërhiqeshin nga rajoni.

Sulmet ajrore kishin objektiv pozicionete Forcave Demokratike Kurde dhe Siriane (SDF) në provincën al-Hasakah në veri-lindje të Sirisë, sipas agjencisë së lajmeve SANA, e cila fillimisht raportoi se nuk kishte viktima nga sulmet.

Avionët turq raportuan se sulmuan selinë e SDF në provincën Hasakah, sipas transmetuesit saudit “al-Ikhbariya”.

Raporte të tjera sugjerojnë se Turqia kishte në shënjestër milicinë kurde të YPG, të cilën Ankaraja e shikon si një grup terrorist dhe që është pjesë e SDF.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Të hënën një burrë e ka njoftuar Policinë se djali…