Twitter, Facebook, Google masa kundër keqinformimit në ditën e zgjedhjeve në SHBA

03 nëntor 23:28

Zgjedhjet presidenciale të SHBA – më shumë se të tjerat para tyre – kanë krijuar një fushë betejw në internet.

Roli i kompanive të mediave sociale në monitorimin e përmbajtjes ka tërhequr polemika si nga republikanët ashtu edhe nga demokratët, veçanërisht duke pasur parasysh ndërhyrjen e huaj të pretenduar në zgjedhjet 2016, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova

Por të dhënat nga kompanitë globale të teknologjisë, të tilla si Google ose Facebook, kanë dhënë gjithashtu një perspektivë unike se cilat tema janë më interesante për qytetarët e SHBA dhe se si kandidatët kanë investuar në fushatat e tyre në internet.

Çfarë kanë kërkuar votuesit në Google?

Në Shtetet e Bashkuara, kishte një rritje prej 362% të përdoruesve që kërkonin termin “votim postar” krahasuar me vitet e tjera të zgjedhjeve, sipas Google Trends.

Ndërkohë, kishte një rritje prej 366% të kërkimeve për “mashtrim elektoral” dhe fraza “kontroll i faktit” kishte arritur kulmin në interesin e kërkimit shumë më parë se nëntori.

Presidenti i SHBA Donald Trump ka vënë në dyshim në mënyrë të përsëritur fletëvotimet me postë, duke postuar në Twitter në maj se ato do të çojnë në zgjedhje “mashtruese”.

Google Trends gjithashtu tregoi që përdoruesit kanë kërkuar për “si të votojnë” dhe “votim të hershëm” më shumë se çdo herë tjetër.

Ndërkohë, terma të tjerë kërkimi politik me interes veçanërisht të lartë në SHBA në vitin 2020 përfshinin “papunësinë”, “vaksinën” dhe “racizmin”.

Ekonomia dhe rritja e SHBA përjetuan një rënie historike në tremujorin e dytë të vitit gjatë pandemisë COVID-19, ndërsa demonstratat kundër padrejtësisë shoqërore kanë ndezur në të gjithë vendin pas vdekjes së George Floyd më 25 maj.

Kush shpenzoi më shumë në reklama në internet?

Diskutimi në lidhje me disponueshmërinë e reklamave politike paraqiti një dhimbje koke tjetër për kompanitë e teknologjisë përpara zgjedhjeve.

Ndryshe nga rivalët Twitter, Facebook vendosi të lejojë reklama politike në platformën e saj dhe Instagram përpara ditës së zgjedhjeve.

Sidoqoftë, drejtori i Facebook, Mark Zuckerberg konfirmoi se rrjeti social do të ndalonte reklamat e reja politike në javën para 3 nëntorit.

Rob Leathern, drejtori i menaxhimit të produktit në Facebook, shtoi se kompania do të ndalojë gjithashtu reklamat që përpiqen të delegjitimojnë rezultatin e zgjedhjeve, të tilla si thirrja e një metode të votimit mashtruese ose e korruptuar.

Shpenzimet e Trump dhe Biden

Por përveç këtyre përjashtimeve, si Trump ashtu edhe Joe Biden kanë investuar shumë në reklamat në Facebook, më shumë sesa dyfishimi i shpenzimeve të reklamave në rrjetin social krahasuar me kandidatët presidencialë në garën 2016.

Që nga 1 janari, Biden ka tejkaluar ngushtë rivalin e tij republikan, duke investuar 101 milionë dollarë (86 milionë euro) në reklamat në Facebook në faqet e tij të dedikuara të fushatës, krahasuar me 93.5 milionë dollarë të Trump (80 milionë euro).

Në javën e fundit të tetorit, ndryshimi ishte edhe më dramatik, me kandidatin demokrat më shumë se dyfishimin e investimit të Trump.

Nga 25 tetor deri më 31 tetor, faqet e Biden shpenzuan 9,01 milionë dollarë (7,68 milionë euro) për 4.50 milionë dollarë (3,84 milionë euro) e Trump.

Ndërkohë, faqet e fushatës për kandidatin demokrat të nënkryetarit Kamala Harris kanë tejkaluar gjithashtu Zëvendës-Presidentin e tanishëm Mike Pence në reklamat në Facebook në vitin 2020.

Google vendosi të kufizojë shtrirjen e reklamave politike në motorin e kërkimit në nëntor 2019, duke parandaluar fushatat që të synojnë reklamat bazuar në preferencat e kërkimit të internetit të përdoruesve dhe historinë e shikimit në YouTube.

Në Google, është Trump ai që ka investuar më shumë në reklama, ndërsa të dy fushatat kanë shpenzuar së bashku 215.5 milionë dollarë (183.7 milionë euro) që nga maji 2018.

Ku ishin shënjestruar këto reklama?

Në muajin e fundit, të dy palët kanë investuar shumë fondet e tyre të fushatës në reklama në internet për shtete të veçanta të SH.B.A.-së, shumë prej të cilave shihen si shtete thelbësore në lëvizje.

Trump dhe Biden kanë shpenzuar secili më shumë se 1.50 milion dollarë (1.28 milion euro) në reklama në Facebook në Pensilvani, Michigan, Karolina e Veriut dhe Arizona që nga 1 tetori.

Padyshim që shteti më fitimprurës i SHBA është Florida, ku shumë kritikë po kërkojnë rezultatin e zgjedhjeve, me vetëm disa pika të parashikuara për të ndarë dy kandidatët.

Në muajin e fundit, reklamat politike në Facebook në Florida i kanë kushtuar Biden përkatësisht 6.0 milionë dollarë (5.1 milionë euro) dhe Trump 4.8 milionë dollarë (4.1 milionë euro).

Euronews ka zbuluar se shumë prej këtyre reklamave janë gjithashtu të përqendruara individualisht në çështje politike që ishin kërkuar në Google./ portalalb

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Mbesa e politikanit të njohur në Kosovë, Behgjet Pacollit, Fortana…