Ukraina blen nga amerikanët 150 raketa ”Javelin”

04 tetor 15:40

Administrata Trump ka aprovuar shitjen në Ukrainë të 150 raketave, tip ”Javelin” si dhe pajisjet e tyre të lëshimit.

“Kostoja është rreth 39,2 milionë dollarë”, ka njoftuar Departamenti i Shtetit, që dha miratimin për operacionin e kërkuar nga qeveria e Kievit.

Operacion që ishte diskutuar edhe në telefonatën e korrikut të kaluar që Donald Trump bëri me presidentin ukrainas, Voldymyr Zelensky.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë me…