Ukraina përgatitet për sulme nga Bjellorusia

27 tetor 14:26

Ukraina ka shtuar forcat e saj në rajonin verior pranë Bjellorusisë për çdo sulm të mundshëm përtej kufirit, ka thënë shtabi i përgjithshëm i Kievit Oleksii Hromov.

“Në periudhën që jemi tani, do të ketë kërcënime. Ne po reagojmë, tashmë kemi shtuar trupat në pjesën veriore. Bjellorusia është aleati kryesor i Rusisë në konflikt dhe ka lejuar forcat ruse të përdorin territorin e saj si trampolinë për të sulmuar Ukrainën,” tha Hromov.

Ndërkohë presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski ka hedhur akuza të forta ndaj komandantëve rusë për “çmenduri” në përpjekjet e tyre për të kapur pushtuar lindor të Bakhmut. Qyteti, i cili ndodhet në rajonin e Donetskut dhe kishte një popullsi prej 70,000 banorësh paraluftës, ka qenë qendra e sulmeve ruse për muaj të tërë.

Pavarësisht një përparimi të mundshëm ukrainas në qytetin kyç të Hersonit, Zelensky tha se sulmet vazhduan.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Studimet dalin në përfundimin se ndërrimi i orës nuk ndikon…