Ukrainës i dërgohet raketa anti-anije, mund të përdoret për të larguar anijet ruse në Detin e Zi

24 maj 17:48

Ukrainës po i dërgohen së fundmi armë të avancuara që do të rrisin gamën e saj të goditjes, për herë të parë që nga fillimi i luftës, pasi Danimarka premtoi raketa kundër anijeve Harpoon të prodhuara nga SHBA dhe një lëshues në vend.

Armët mund të përdoren për të larguar marinën ruse nga portet e Detit të Zi, duke lejuar rifillimin e eksporteve të grurit dhe produkteve bujqësore.

Ukraina ka kërkuar armë më të avancuara si mbrojtje ajrore, raketa kundër anijeve dhe raketa me rreze të gjatë veprimi, por deri më tani pjesa më e madhe e ndihmës ka qenë në sistemet me rreze të shkurtër veprimi si armët antitank Javelin dhe artileria.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se ai ishte “veçanërisht mirënjohës” ndaj Danimarkës për furnizimin e armëve “për të ndihmuar Ukrainën të mbrojë bregdetin e saj”.

Disa vende të tjera ishin të gatshme të dërgonin Harpoon në Ukrainë, kanë thënë zyrtarët amerikanë dhe burimet e kongresit, duke shtuar se asnjë komb nuk donte të ishte vendi i parë ose i vetëm që dërgonte Harpoon, nga frika e hakmarrjeve nga Rusia nëse një anije mbytet me një Harpoon nga vendi i tyre. grumbulloj.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, në…