Uragani godet Çekinë, disa të vdekur dhe dhjetëra të lënduar

25 qershor 00:14

Ekipet e emergjencave civile austriake dhe sllovake janë nisur drejt Çekisë për t’i ardhur në ndihmë autoriteteve.

Media lokale raporton për disa viktima dhe dhjetëra të lënduar.

Uragani përfshihu pjesën juglindore të Republikës Çeke, thanë të enjten autoritetet.

Ne vlerësojmë se numri i të personave të plagosur është rreth 100-150, përfshirë fëmijë dhe të moshuar,” tha zëdhënësi i ekipeve tëshpëtimit, Michaela Bothova.

Mediat çeke raportuan se tornado, që goditi në qytete përreth Hodonin, përgjatë kufirit austriak dhe 270 km (167 milje) në juglindje të Pragës, mund të ketë arritur nivelet F3-F4, me erërat që arrijnë në 267 deri në 322 km në orë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës,…