Vritet presidenti i Çadit nga rebelët

20 prill 15:09

Sipas një konfirmimi nga ushtria kombëtare e Çadit e lexuar në televizionin kombëtar, Presidenti i sapo zgjedhur, Idriss Déby ka vdekur nga plagët që mori ndërsa komandonte ushtrinë e tij në betejat kundër rebelëve në veri.

Në një ndryshim të shpejtë të fatit, pasi kishte ardhur lajmi se presidenti veteran i Çadit, Idriss Déby kishte fituar një mandat të gjashtë në rezultatet e fundit provizore të hënën me 79.3%, por një njoftim i transmetuar në radio kombëtare sot u dha lajmi për vdekjen e tij.

Sipas zëdhënësit të ushtrisë, Général Azem Bemrandoua Agouna, ushtria ishte shtyrë mbrapsht nga një kolonë kryengritësish që po përparonin në kryeqytetin, N’Djamena.

Déby, pritej të mbante një fjalim fitore pasi mori rezultatet e përkohshme, por vendosi të vizitonte ushtarët Chadian në vijat e frontit, tha drejtori i fushatës së tij Mahamat Zen Bada.

Sipas një raporti, ushtarët u sulmuan nga militantët nga Front pour l’Alternance et la Concorde au Tchad (FACT) (Fronti për Ndryshim dhe Konkord në Çad) të cilët kishin arritur nga baza e tyre në Libi dhe kishin hyrë në tokën Çadiane më 11 Prill Qëllimi i tyre i deklaruar ishte të çlironin vendin nga 31 vitet e pushtetit të Déby.

Në një intervistë me Radio-France Internationale, Mahamat Mahadi Ali, udhëheqësi rebel, Déby ndoqi betejën të Dielën dhe të Hënën (18 dhe 19 Prill), ku luftimet po zhvilloheshin në qendër-perëndim të vendit, afër Nokou në Kanem. . Déby thuhet se u plagos në fushën e betejës të Dielën dhe më pas u dërgua në kryeqytet 400 km rrugë me helikopter.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publik të Kosovës ka njoftuar se…