Zvicra me Ligj kundër homofobisë

09 shkurt 19:46

Në referendumin e sotëm, zviceranët mbështetën fuqishëm ligjin e ri kundër homofobisë pavarësisht kundërshtimit të Partisë Popullore Zvicerane të krahut të djathtë.

Sipas parashikimeve të Institutit GFS në Bernë, zviceranët miratuan një ligj që ndalon diskriminimin bazuar në orientimin seksual me 62 për qind.

Ligji i ri shtrihet në orientimin seksual ekzistues, rregulloret ekzistuese mbi diskriminimin dhe nxitjen e urrejtjes racore ose fetare.

Referendumi u mbajt me ftesë të partive konservatore dhe populiste, transmeton “KP”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një 25-vjeçar është arrestuar para Shtëpisë së Bardhë në Uashington…