10 përfitimet e ekstraktit të farës së rrushit

19 prill 18:17

(Bazuar në studime te mirëfillta shkencore.)

  1. Mund të zvogëlojë presionin e gjakut

Disa studime kanë hulumtuar efektet e GSE- ekstrakti i farave te rrushit ne  presionin e lartë të gjakut.

Një përmbledhje e 16 studimeve në 810 njerëz me presion të lartë të gjakut ose një rrezik të ngritur të tij zbuloi se marrja e 100–2,000 mg GSE në ditë uli ndjeshëm presionin e gjakut sistolik dhe diastolik (numri i sipërm dhe i poshtëm) me një mesatare prej 6,08 mmHg dhe 2,8  mmHg, përkatësisht.

Ata nën moshën 50 vjeç me mbipesha ose çrregullime metabolike treguan përmirësimet më të mëdha.

Rezultatet më premtuese erdhën nga doza më të ultë prej 100-800 mg në ditë për 8–16 javë, sesa nga një dozë e vetme prej 800 mg ose më shumë.

Një studim tjetër në 29 të rritur me presion të lartë të gjakut zbuloi se marrja e 300 mg GSE çdo ditë ul presionin sistolik të gjakut me 5.6% dhe presionin e gjakut diastolik me 4.7% pas 6 javësh.

  1. Mund të përmirësojë rrjedhën e gjakut

Disa studime sugjerojnë që GSE- ekstrakti i farave te rrushit, mund të përmirësojë rrjedhën e gjakut.

Në një studim 8-javor në 17 gra të shëndetshme në postmenopauzë, marrja e 400 mg GSE – ekstrakti i farave te rrushit, kishte efekte të hollimit të gjakut, duke zvogëluar potencialisht rrezikun e mpiksjes së gjakut.

Një studim shtesë në 8 gra të reja të shëndetshme vlerësoi efektet e një doze të vetme 400-mg të proantocianidinës nga GSE menjëherë e ndjekur nga 6 orë ulje.  Shtë treguar se zvogëlon ënjtjen e këmbëve dhe edemën me 70%, krahasuar me mos marrjen e GSE- ekstrakti i farave te rrushit.

Në të njëjtin studim, 8 gra të tjera të shëndetshme të reja që morën një dozë ditore 133-mg të proanthocyanidins nga GSE për 14 ditë përjetuan 40% më pak ënjtje në këmbë pas 6 orësh qëndrimi ulur.

  1. Mund të zvogëlojë dëmtimin oksidativ

Niveli i ngritur i kolesterolit LDL (i keq) në gjak është një faktor i njohur rreziku për sëmundjet e zemrës.

Oksidimi i kolesterolit LDL rrit ndjeshëm këtë rrezik dhe luan një rol qendror në arterosklerozën, ose ndërtimin e pllakave yndyrore në arteriet tuaja (8Burimi i Besuar).

Shtesat e GSE- ekstrakti i farave te rrushit, janë zbuluar se zvogëlojnë oksidimin e LDL të shkaktuar nga dietat me yndyrë të lartë në disa studime mbi kafshët.

Disa kërkime në njerëz tregojnë rezultate të ngjashme.

Kur 8 njerëz të shëndetshëm hëngrën një vakt të lartë me yndyrë, marrja e 300 mg GSE frenoi oksidimin e yndyrave në gjak, krahasuar me një rritje prej 150% të parë tek ata që nuk morën GSE- ekstrakti i farave te rrushit.

Në një studim tjetër, 61 të rritur të shëndetshëm panë një reduktim 13.9% të LDL të oksiduar pas marrjes së 400 mg GSE.  Sidoqoftë, një studim i ngjashëm nuk ishte në gjendje të përsëriste këto rezultate.

Për më tepër, një studim në 87 persona që i nënshtrohen një operacioni në zemër zbuloi se marrja e 400 mg GSE një ditë para operacionit uli ndjeshëm stresin oksidativ. Prandaj, GSE- ekstrakti i farave te rrushit, ka te ngjare te mbroje zemrën prej dëmtimeve te mëtejshme.

  1. Mund të përmirësojë nivelet e kolagjenit dhe forcën e kockave

Rritja e konsumit të flavonoidit mund të përmirësojë sintezën e kolagjenit dhe formimin e kockave.

Si një burim i pasur i flavonoideve, GSE mund të ndihmojë në rritjen e densitetit dhe forcës tuaj të kockave.

Në fakt, studimet mbi kafshët kanë zbuluar se shtimi i GSE në një dietë të ulët kalciumi, standarde ose të lartë kalciumi mund të rrisë dendësinë e kockave, përmbajtjen e mineraleve dhe forcën e kockave.

Artriti reumatoid është një gjendje autoimune që rezulton në inflamacion të rëndë dhe shkatërrim të kockave dhe nyeve.

Studimet mbi kafshët kanë treguar se GSE mund të shtypë shkatërrimin e kockave në artritin autoimun inflamator.

GSE- ekstrakti i farave te rrushit, gjithashtu uli ndjeshëm dhimbjen, nxitjet kockore dhe dëmtimin e kyçeve në minjtë osteoartritikë, duke përmirësuar nivelet e kolagjenit dhe duke ulur humbjen e kërcit.

  1. Mbështet trurin tuaj, duke luftuar kundër plakjes se parakohshme.

Kombinimi i flavonoideve të vetive antioksiduese dhe anti-inflamatore mendohet se vonon ose zvogëlon shfaqjen e sëmundjeve neurodegjenerative si sëmundja e Alzheimerit.

Një nga përbërësit e GSE- ekstrakti i farave te rrushit, është acidi galik, i cili studimet në kafshë dhe laboratorë kanë treguar se mund të pengojë formimin e fibrileve nga peptidet beta-amiloide.

Grumbujt e proteinave beta-amiloide në tru janë karakteristikë e sëmundjes Alzheimer.

Studimet mbi kafshët kanë zbuluar se GSE mund të parandalojë humbjen e kujtesës, të përmirësojë statusin njohës dhe nivelet e antioksidantëve të trurit dhe të zvogëlojë dëmtimet e trurit dhe grupet amiloide.

Një studim 12-javor në 111 të rritur të moshuar të shëndetshëm zbuloi se marrja e 150 mg GSE çdo ditë përmirësoi vëmendjen, gjuhën dhe kujtesën e menjëhershme dhe të vonuar.

  1. Mund të përmirësojë funksionin e veshkave

Veshkat tuaja janë veçanërisht të ndjeshme ndaj dëmtimit oksidativ, i cili shpesh është i pakthyeshëm.

Studimet mbi kafshët kanë treguar se GSE- ekstrakti i farave te rrushit, mund të zvogëlojë dëmtimin e veshkave dhe të përmirësojë funksionin duke zvogëluar stresin oksidativ dhe dëmtimin inflamator.

Në një studim, 23 personave të diagnostikuar me insuficiencë renale kronike iu dha 2 gram GSE- ekstrakti i farave te rrushit, çdo ditë për 6 muaj dhe më pas u krahasua me një grup placebo.  Proteina urinare u ul me 3% dhe filtrimi i veshkave u përmirësua me 9%.

Kjo do të thotë që veshkat e atyre në grupin e provës ishin shumë më të afta të filtronin urinën sesa veshkat e atyre në grupin e placebo.

  1. Mund të pengojë rritjen infektive

GSE- ekstrakti i farave te rrushit, shfaq veti premtuese antibakteriale dhe antifungale.

Studimet kanë treguar se GSE pengon rritjen e baktereve të zakonshme të transmetuara nga ushqimi, duke përfshirë Campylobacter dhe E. coli, që të dy shpesh janë përgjegjës për helmim të rëndë ushqimor dhe shqetësime të barkut.

Në studimet laboratorike, GSE është zbuluar se frenon 43 lloje të baktereve Staphylococcus aureus rezistente ndaj antibiotikëve.

Candida është një kërpudhë e zakonshme si maja që nganjëherë mund të rezultojë në rritje të madhe të kandidës, ose mëllenjë.  GSE është përdorur gjerësisht në mjekësinë tradicionale si një ilaç për candida.

Në një studim, minjve me kandidiazë vaginale u është dhënë një zgjidhje intravaginale e GSE çdo 2 ditë për 8 ditë.  Infeksioni u frenua pas 5 ditësh dhe kaloi pas 8.

  1. Mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit

Shkaqet e kancerit janë komplekse, megjithëse dëmtimi i ADN-së është një karakteristikë qendrore.

Një konsum i lartë i antioksidantëve, siç janë flavonoidet dhe proantocianidinat, shoqërohen me një rrezik të zvogëluar të kancereve të ndryshme.

Aktiviteti antioksidant i GSE- ekstrakti i farave te rrushit, ka treguar potencial për të penguar gjinjtë njerëzore, mushkëritë, stomakun, qelizat skuamoze orale, mëlçinë, prostatën dhe linjat e qelizave pankreatike në mjediset laboratorike.

Në studimet e kafshëve, GSE është treguar për të rritur efektin e llojeve të ndryshme të kimioterapisë.

GSE- ekstrakti i farave te rrushit, duket se mbron nga stresi oksidativ dhe toksiciteti i mëlçisë ndërsa synon veprimin e kimioterapisë në qelizat kancerogjene.

  1. Mund të mbrojë mëlçinë tuaj

Mëlçia juaj luan një rol të rëndësishëm në detoksifikimin e substancave të dëmshme që futen në trupin tuaj përmes ilaçeve, infeksioneve virale, ndotësve, alkoolit etj.

GSE- ekstrakti i farave te rrushit, duket se ka një efekt mbrojtës në mëlçinë tuaj.

Në studimet e provëzave, GSE zvogëloi inflamacionin, ricikloi antioksidantë dhe u mbrojt nga dëmtimi i radikalëve të lirë gjatë ekspozimit ndaj toksinës.

Enzima e mëlçisë alanine aminotransferaza (ALT) është një tregues kryesor i toksicitetit të mëlçisë, që do të thotë se nivelet e tij rriten kur mëlçia ka dëmtime të qëndrueshme.

Në një studim, 15 njerëzve me sëmundje të mëlçisë yndyrore jo-alkoolike dhe niveleve të larta të ALT pasuese iu dha GSE për 3 muaj.  Enzimat e mëlçisë u monitoruan çdo muaj, dhe rezultatet u krahasuan me marrjen e 2 gramë të vitaminës C në ditë.

Pas 3 muajsh, grupi GSE përjetoi një ulje prej 46% të ALT, ndërsa grupi i vitaminës C tregoi pak ndryshim.

  1. Përmirëson shërimin dhe pamjen e plagës

Disa studime mbi kafshët kanë zbuluar se GSE mund të ndihmojë në shërimin e plagëve.

Studimet  te njerëzit tregojnë gjithashtu premtime.

Në një studim të tillë, 35 të rritur të shëndetshëm që kishin pësuar një operacion të vogël u dha ose një krem ​​2% GSE ose placebo.  Ata që përdorin kremin GSE përjetuan shërimin e plotë të plagës pas 8 ditësh, ndërsa grupit placebo iu deshën 14 ditë për t’u shëruar.

Këto rezultate ka shumë të ngjarë për shkak të niveleve të larta të proantocianidinave në GSE që shkaktojnë çlirimin e faktorëve të rritjes në lëkurë.

Në një studim tjetër 8-javor në 110 burra të rinj të shëndetshëm, një krem ​​GSE 2% përmirësoi pamjen e lëkurës, elasticitetin dhe përmbajtjen e sebumit, i cili mund të ndihmojë në uljen e shenjave të plakjes.

Vini re: – Ekstrakti i farave te rrushit gjendet si një prej përbërësve baze te një prej dy produkteve unikale te Kompanisë Zvicerane. Për me shume detaje, mos hezitoni te ma pyesni.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Agaj-Medical zyrtarisht me dt.14.04.2021, ka filluar të ofrojë shërbime shëndetësore…