Akuzohet presidenti i PSG-së

20 shkurt 14:39

Nuk ka paqe për Paris SG. Përveç problemeve në skuadër dhe “markimit” të fortë që i bën UEFA për “fair-play financiar”, klubi parisien duhet t’i bëjë llogaritë edhe me akuzat për korrupsion që rëndojnë mbi presidentin Nasser Al Khelaifi.

Ky i fundit është pronar i platformës televizive “Bein Sport” dhe kjo kompani ka sjellë probleme për sheikun, pas përfundimit të hetimeve nga autoritetet zvicerane për të drejtën televizive të Botërorit 2026 dhe 2030.

Sipas akuzës, Al Khelaifi ka arritur të fitojë të drejtën e transmetimit nga platforma e tij televizive, duke korruptuar zyrtarët e FIFA-s. Një prej tyre, ish-sekretari Jerome Valcke, që shpesh herë kishte përdorur vilën private të sheikut në Sardegna. Për autoritetet zvicerane, pronari i Paris SG është avantazhuar nga Valke, edhe ky nën akuzë për korrupsion dhe falsifikim dokumentesh pas skandalit që tronditi nga themelet qeverinë botërore të futbollit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Zyrtari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Dukagjin Mavraj, ka…