Baerbock: Putini do të mbahet përgjegjës për luftën në Ukrainë dhe pasojat e saj

21 shkurt 2024 | 12:03

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, ka thënë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të mbahet përgjegjës për luftën në Ukrainë dhe për pasojat globale që i ka shkaktuar ajo.

“Nëse Putini mendon se pas dy vjetëve bota do të harrojë se kush është përgjegjës për luftën në Ukrainë dhe pasojat e saj globale, e ka shumë gabim”, ka thënë Baerbock të martën në mbrëmje para se të nisej për takimin e ministrave të Jashtëm të G20-ës në Brazil.

“Ne nuk do të heqim dorë nga parimet themelore të Kombeve të Bashkuara dhe do ta mbështesim fuqishëm Ukrainën, sa të jetë e nevojshme dhe derisa populli i saj mund të jetojë në paqe dhe në liri përsëri”, ka theksuar ajo.

Rusia e ka nisur pushtimin e paprovokuar dhe të jashtëligjshëm të Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

Ukraina, lufta në Rripin e Gazës dhe kërcënimi i zgjerimit të konfliktit në Lindjen e Mesme pritet të luajnë rol të rëndësishëm gjatë takimit të G20-ës.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, pritet të marrë pjesë në takim në Rio de Zhaniero.

“Me humanizmin dhe përkushtimin tonë ndaj ligjit ndërkombëtar, ne i luftojmë kundër pamëshirëshmërisë së aktorëve, siç është qeveria ruse”, ka thënë kryediplomatja gjermane.

E tërë bota do të përfitojë “nëse të gjithë ne u përmbahemi rregullave për të cilat jemi pajtuar së bashku”, ka thënë ajo.

G20 është themeluar me besimin e “zgjidhjet e përbashkëta janë të mundura nëse ne qëndrojmë pranë njëri-tjetrit dhe i bashkojmë forcat”, ka nënvizuar Baerbock.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Interi e fitoi 1-0 ndeshjen e parë kundër Atletico Madridit…