Begaj niset drejt Amerikës, do të marrë pjesë në punimet e Asamblenë së OKB-së

17 shtator 2023 | 13:12

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj do të niset sot (e diel) për në Nju-Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA). Ai do të kryesojë delegacionin shtetëror të Shqipërisë, që do të marrë pjesë në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB).

Së bashku me kryetarët e shteteve/qeverive të  193 vendeve anëtare të OKB-së, Begaj do të mbajë fjalën, në cilësi kombëtare, në debatin e përgjithshëm të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, raporton “Abcnews.al”.

Gjithashtu, ai do të marrë pjesë në Forumin e nivelit të lartë politik për zhvillimin e qëndrueshëm, i cili do të mbahet në Nju-Jork, në vigjilje të sesionit të 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Edhe në këtë forum, presidenti Begaj do të mbajë fjalën, në emër të Shqipërisë, në segmentin e dedikuar të dialogut të udhëheqësve, përkrah kryetarëve të delegacioneve zyrtare të vendeve të tjera,

Begaj gjatë periudhës së qëndrimit në Nju-Jork do të zhvillojë edhe takime dypalëshe me krerë të tjerë shtetesh dhe zyrtarë të lartë amerikanë, por edhe me përfaqësues të shoqatave të diasporës shqiptare në ShBA.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka…