Beteja për vaksinat, Italia bllokon dërgimin e mijëra dozave në Australi

04 mars 22:51

Qeveria italiane ka bllokuar eksportimin e vaksinave të zhvilluara nga Oksfordi dhe AstraZeneca për në Australi.

Vendimi prek 250 mijë doza, që janë prodhuar në këtë shtet.

Italia bëhet kështu vendi i parë i Bashkimit Europian që përdor rregulloren e re, që lejon ndalimin e dërgesave nëse kompanitë nuk kanë përmbushur detyrimet e tyre ndaj bllokut.

Kjo lëvizje e qeverisë italiane është mbështetur nga Komisioni Europian.

AstraZeneca është drejt dorëzimit të vetëm 40% të vaksinave të dakorduara me BE-në për 3 muajt e parë të këtij viti. Kompania thotë se problemet në prodhimin e dozave kanë shkaktuar këtë mungesë në plotësimin e kontratës./ a2news.com

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Me dy gola të shënuar nga Alexis Sanchez, që në…