Blatter: Ishte gabim zgjedhja e Katarit si nikoqir i Kupës së Botës

08 nëntor 13:10

Kupa e Botës në Katar do të fillojë në më pak se dy javë dhe zgjedhja e këtij vendi si vendi nikoqir po krijon ende polemika.

Askush nuk është në dijeni se kandidatura e vendit të Lindjes së Mesme ishte e mbushur me parregullsi dhe se më vonë gjatë ndërtimit të stadiumeve ka pasur një numër të madh të viktimave për shkak të mosrespektimit të të drejtave të njeriut.

Gjithashtu, për të zhvilluar Kupën e Botës në Katar, është dashur të modifikohen kalendarët , pasi për shkak të temperaturave të larta ishte e nevojshme që gara të zhvillohej gjatë dimrit, një situatë e re për të gjithë lojtarët.

Në deklaratat e fundit për median zvicerane Tages-Anzeiger , ish-presidenti i FIFA-s Sepp Blatter ka pranuar se i vjen keq që lejoi Katarin të presë këtë Kupë Botërore.

“Zgjedhja e Katarit ishte një gabim dhe unë marr përgjegjësinë time sepse isha president i FIFA-s në atë kohë”.

“Katari është një vend i vogël. Futbolli dhe Kupat e Botës janë për vendet e mëdha”.

Sipas Blatter, ky Botëror duhet të ishte në Shtetet e Bashkuara, pasi ishte diçka për të cilën tashmë ishte rënë dakord, por që u ndryshua në momentin e fundit.

“Ne ramë dakord në Komitetin Ekzekutiv që Rusia të organizonte Botërorin 2018 dhe SHBA në 2022. Do të ishte një gjest paqeje nëse dy rivalët politikë do të kishin organizuar Kupën e Botës njëri pas tjetrit”, përfundoi ai.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
KH Besa Famgas do të udhëtojë në Kroaci për ndeshjen…