Burgjet e Britanisë mbushen me shqiptar

15 gusht 00:45

Daily Mail shkruan sërish për emigrimin e shqiptarëve në drejtim të Britanisë së Madhe.

Në një artikull të publikuar sot, Daily Mail shkruan se tashmë po ofrohet një shërbim ‘premium’ për tu futur në Angli, ai me jahte luksoze që kushton 17 mijë paund.

Në artikull shkruhet se një gazetar është paraqitur si emigrant dhe ka realizuar një takim me ‘bosët shqiptarë’ duke rezervuar dhe një vend në jahtin e tyre, përmes të cilit trafikohen 15 persona, çdo dy ditë.

Daily Mail shton gjithashtu se disa emigrantë shqiptarë janë të detyruar të punojnë si ‘skllevër’ për kriminelët e organizuar. Gjithashtu, bëhet me dije se shqiptarët përfaqësojnë përqindjen më të lartë të shtetasve të huaj në paraburgim, me më shumë se 1300 në Angli dhe Uells.

ARTIKULLI I PLOTË:

Kontrabandistët e pamëshirshëm të njerëzve po futin emigrantët shqiptarë në Britaninë e Madhe me jahte luksoze si pjesë e një shërbimi ‘premium’ trafikimi, mundi të zbulojë The Mail on Sunday.

Duke u paraqitur si emigrant, një gazetar i fshehtë javën e kaluar kontaktoi bosët shqiptarë të krimit të cilët pretendojnë se përdorin rregullisht jahte për të kontrabanduar njerëz nëpër Kanalin Anglez dhe Detin e Veriut.

Një trafikant ofroi një vend në një jaht që largohej nga Belgjika këtë fundjavë për 17,000 £, ndërsa një tjetër tha se kishte hapësirë në një jaht që nisej nga afër Calais për 16,000 £.

Tani hetimi ynë ka ekspozuar se si kontrabandistët e njerëzve po përdorin TikTok për të synuar emigrantët shqiptarë, duke i kërkuar në mënyrë cinike që të mos rrezikojnë jetën e tyre në varka të mbushura me fryrje, por në vend të kësaj të zgjedhin kalimin ‘e sigurt’, me jahte luksoze.

Çuditërisht, detektivët në Holandë thonë se kontrabandistët e njerëzve janë kapur duke përdorur jahte për të synuar Britaninë e Madhe përgjatë një shtrirje prej më shumë se 100 miljesh të vijës bregdetare holandeze nga Vlissingen në jug deri në Den Helder në veri.

Shumica e pasagjerëve në anije ishin shtetas shqiptarë, tha mbrëmë Marechaussee Mbretërore e Holandës, një forcë policore kombëtare. Një nga trafikantët postoi foto të anijeve luksoze, duke përfshirë një që dukej të ishte pranë shkëmbinjve të bardhë të Doverit.

Reklama e shkruar në shqip, ofronte një ‘udhëtim në Angli çdo dy ditë’. Kur u pyet nga një gazetar i paraqitur si një emigrant shqiptar të mërkurën, trafikanti, duke ofruar kalim për 16,000 £, tha se kishte disponueshmëri në një jaht brenda katër ditësh dhe i kërkoi reporterit të takonte bandën në Calais.

Ai theksoi se po ofronte një ‘udhëtim të sigurt’, duke shtuar: ‘Ne nuk jemi në këtë punë për të shkatërruar jetë. Në jaht kemi vendosur vetëm 15 persona.’ Një tjetër kontrabandist ofroi një vend në një jaht për 17,000 £ për person dhe i tha gazetarit tonë të udhëtonte për në Bruksel, ku tha se emigrantët do të mblidheshin dje.

Dyshohet se disa emigrantë shqiptarë të trafikuar në MB janë të detyruar të punojnë si ‘skllevër’ për kriminelët e organizuar. Shqiptarët përfaqësojnë përqindjen më të lartë të shtetasve të huaj në paraburgim, me më shumë se 1300 në Angli dhe Uells.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Elmi Reçica ka bërë homazhe…