Cakaj: Shqipëria gëzon mbështetjen e Gjermanisë për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE

10 dhjetor 14:18

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj është takuar me homologun e tij gjerman, Heiko Maas, me të cilin ka diskutuar për domosdoshmërinë e fuqizimit të procesit të zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor dhe rëndësinë e patjetërsueshme të çeljes së negociatave për anëtarësim për Shqipërinë vitin e ardhshëm.

“Shqipëria gëzon mbështetjen e Gjermanisë për hapjen e negociatave vitin që vjen!”, ka shkruar Cakaj në llogarinë e vet në “Facebook”.

Postimi plotë i Cakajt:

Sot gjatë vizitës zyrtare në Berlin zhvilluam edhe një takim dypalësh me ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas!

Diskutuam hollësisht për domosdoshmërinë e fuqizimit të procesit të zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor dhe rëndësinë e patjetërsueshme të çeljes së negociatave për anëtarësim për Shqipërinë vitin e ardhshëm.

Shqipëria gëzon mbështetjen e Gjermanisë për hapjen e negociatave vitin që vjen!

Po ashtu, ndamë qëndrime të njëjta lidhur me vazhdimin e reformave transformuese të Shqipërisë dhe plotësimin e kushteve të paraqitura nga Bundestagu në funksion të rrugëtimit evropian!

Në fund, shprehëm mirënjohjet më të veçanta për mbështetjen e jashtëzakonshme të Gjermanisë për përballimin e pasojave të tërmetit që nga fillimi! Po ashtu, Maas konfirmoi gatishmërinë e tij të mëtejme për ta ndihmuar Shqipërinë në planin e riparimit dhe rindërtimit!

Gjithmonë falënderues për mbështetjen e Gjermanisë për zhvillimin institucional e demokratik dhe rrugëtimin evropian të Shqipërisë në përgjithësi!

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
“465.7 milionë euro janë të hyrat e grumbulluara nga Administrata…