Çfarë po ndodh me ekonominë e Kinës?

21 janar 12:53

Ekonomia e Kinës u rrit me ritmin më të ngadalshëm në gati tre dekada të vitit të kaluar.

Ekonomia e dytë më e madhe në botë u rrit 6.6% në 2018, sipas të dhënave zyrtare të botuara të hënën.

Kjo është performanca më e dobët vjetore që nga viti 1990. Rritja kineze ka humbur pas përpjekjeve të qeverisë për t’u përpjekur të frenojë nivelet e larta të borxhit. Ajo gjithashtu ka filluar të ndjejë efektet e luftës tregtare me Shtetet e Bashkuara, gjë që ka rezultuar me tarifa të reja mbi më shumë se 250 miliardë dollarë të eksporteve kineze.

Përkeqësimi i situatës në një treg ku mbështetën bizneset anembanë botës, po ka një ndikim shumë të madh. Ajo ka trembur investitorët dhe ka nxitur paralajmërime nga kompanitë më të mëdha si “Apple”, shkruan “CNN”.

Rritja ekonomike në Kinë u ngadalësua në 6.4% në tremujorin e katërt të vitit të kaluar, në përputhje me parashikimet e ekonomistëve. Aksionet në Shangai dhe Hong Kong pësuan një rritje modeste pas botimit të shifrave. Ken Cheung, një strateg në bankën e investimeve Mizuho, ​​ka thwnw se investitorët u lehtësuan kur pavarësisht të dhënave, asgjë nuk sugjeronte se ngadalësimi i Kinës ishte më keq se sa mendohej më pare, transmeton “scantv”.

Rritja ekonomike pritet të bjerë afërsisht në 6% këtë vit. Por shumë analistë janë skeptikë në lidhje me saktësinë e shifrave të qeverisë dhe thonë se rritja mund të jetë shumë më e ulët në realitet.

Çfarë mund të bëjë Pekini? Në dhjetor, eksportet kineze pësuan një rënie të papritur, ndërkohë që shitjet vjetore të makinave ranë në 2018 për herë të parë në rreth 20 vjet. Pekini njoftoi muajin e ardhshëm që do të stimulojë ekonominë, duke përfshirë edhe masat e reja me 1.3 trilionë juanë ($ 193 miliardë) shkurtimet e taksave për bizneset e vogla dhe tarifat e reduktuara.

Kjo është masa më e fundit në përpjekje të qeverisë për të mbështetur rritjen, e tillë si rritja e shpenzimeve të infrastrukturës dhe zbrazja e politikës monetare. Por ekspertët pyesin nëse masat e Pekinit do të jenë të mjaftueshme për të rikthyer ekonominë në një rritje të fuqishme së shpejti. Pekini dhe Uashingtoni po përpiqen të negociojnë një zgjidhje për mosmarrëveshjen e tyre tregtare, por mbetet e paqartë nëse ata do të arrijnë një marrëveshje. Nëse ata nuk e bëjnë, tarifat të tjera ndëshkuese do të dalin në pah.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hajrë…