Daut Haradinaj: 20 vite më parë i humbëm prijësit e luftës në Dukagjin

29 janar 13:30

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Daut Haradinaj, ka përkujtuar 20-vjetorin e rënies heroike të bashkëluftëtarëve të tij, në mesin e tyre edhe komandantin e Brigadës 134 “Bedri Shala” Agron Osman Rama.

Ai ka shkruar në profilin e vet në “Facebook” se 20 vite më parë Dukagjini dhe lufta e UÇK-së është goditur në pabesi duke humbur prijësit e saj.

Postimi i plotë i tij:

Sot 20 vite ishte dita kur Dukagjini dhe Lufta jonë u godit në pabesi duke humbur prijësit e saj.

Lufta vazhdoi deri në fund por pa këta viganë që sot mbushin plot 20 vite nga rënia e tyre:

Agron Osman Rama, Smolicë Gjakovë, komandant i Brigadës 134 “Bedri Shala”

Agim Bardh Zeneli – Çergashi Jabllanicë, Gjakovë komandant i Batalionit të Parë i Brigadës 132 „Myrtë Zeneli”;

Sejdi Avdyl Rama, Smolicë Gjakovë, ndihmëskomandant për Zbulim dhe Kundërzbulim i Brigadës 134 “Bedri Shala”

Agush Asllan Gjocaj, Rashiq Pejë, epror i Njësisë Speciale të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së

Daut Idriz Kelmendi – Zagragja, Banjë Istog, epror në Njësitin Diversant të Brigadës 132 “Myrtë Zeneli”

Hamdi Berisha, Ruhot, Luftëtar 133 Adrian Krasniqi

Kasim Shala, Ruhot, Luftëtar 133 Adrian Krasniqi

Meme e Prend Lleshi, Vraniq, ZO e Dukagjinit

Gasper Karaqi, Ujezë, Brig 126 ZO e Pashtrikut

Luan Avdi Smajli, Jabllanicë Gjakovë, luftëtar i Brigadës 132 “Myrtë Zeneli”

Valon Muharrem Gashi, Buçan Pejë, luftëtar i Brigadës 132 “Myrtë Zeneli”

Bahtjar Avdyl Morina, Lubizhdë Malishevë, luftëtar i Brigadës 132 “Myrtë Zeneli”

Haxhi Hajdar Kleçka, Kleçkë Lypjan, luftëtar i Brigadës 121 “Ismet Jashari – Kumanova” ZO Pashtrik

Gëzim Qazim Ademaj, Ratish i Poshtëm Deçan, epror i Brigadës 131 “Jusuf Gërvalla”

Emrush Çaush Çetaj, Trubuhovc Istog, epror i Brigadës 133 “Adrian Krasniqi”

Naim Halil Dreshaj, Prigodë Istog, luftëtar i Brigadës 133 “Adrian Krasniqi”

Sahit Abdurrahman Krasniqi, Ratkoc Rahovec, epror në Njësitin e Furnizimit të Zonës Operative të Dukagjinit

Ilir Rexhep Merturi, Gjyrgjevik i Madh Klinë, komandant i Togut për Intervenim të Shpejtë

Naim Xhafer Gashi, Sferkë Klinë, luftëtar i Brigadës 132 “Myrtë Zeneli”

Vesel Sejdi Avdyli, Drenoc Klinë, luftëtar i Brigadës 132 “Myrtë Zeneli”

Martirët e Rogovës së Hasit: Rrustem S. Morina me tre djemtë: Selmanin, Muhametin e Nusretin; Ibrahim S. Kryeziu, Xhevdet B. Berisha, Zyber D. Shala, Adem Xh. Shala dhe Rifat H. Shala.

Lavdi.

Image may contain: 21 people, people smiling, text

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka paralajmëruar sot shkarkimin ministrit…