Dhjetëra të vdekur nga një sulm në Kabul

29 janar 11:51

Ministria e Mbrojtjes në Afganistan, ka thënë se disa militantë kanë sulmuar rojet ushtarake, afër akademisë kryesore ushtarake në Kabul, duke lënë të vdekur 11 persona dhe duke plagosur 16 të tjerë.

Grupi militant, Shteti Islamik e ka marrë përgjegjësinë për sulmin e ditës së sotme, përmes agjencisë së tyre të lajmeve “Amaq|.

Ky sulm vjen pas disa akteve të tjera të përgjakshme në kryeqytetin afgan, për të cilat talibanët kanë marrë përgjegjësinë.

Zëdhënësi Dawlat Waziri, ka thënë, se bomba vetëvrasëse ka sulmuar njësinë për mbrojtjen e Akademisë ushtarake, Marshal Fahim dhe më pas sulmuesit kanë nisur betejën me armë zjarri në të cilën kanë vdekur pesë ushtarët afganë.

Waziri i ka thënë Shërbimit të Afganistanit të “Radios Evropa e Lirë”, se dy militantë kanë kryer sulme vetëvrasëse, dy janë vrarë gjatë betejës dhe tjetri është zënë i gjallë.

Personeli i akademisë ushtarake ka qenë cak i një sulmi të talibanëve më 21 tetor, në të cilin kanë mbetur të vdekur të paktën 15 kadetë.

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Të paktën 350 persona, duke përfshirë liderin opozitar, Aleksei Navalny…