Dialogu Kosovë-Serbi, temë në takimin e kryeministrave me Mogherinin

16 dhjetor 2017 | 16:17

Të hënën kryeministrat e vendeve të Ballkanit do të zhvillojnë një takim me shefen e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Burimet e agjencisë së lajmeve Tanjug, nuk e kanë përjashtuar mundësinë që të diskutohet edhe për dialogun Kosovë-Serbi, dhe ndikimin e tij në gjendjen në Ballkan.

“Në takimin ku do të marrin pjesë Brnabiq dhe Haradinaj, nuk është përjashtuar mundësia e diskutimit për dialogun, si një nga temat e përbashkëta kur flitet për gjendjen në rajon dhe progresin e Ballkanit drejt BE-së”, shkruan Tanjug, transmeton lajmi.net

Tema tjera të cilat do të diskutohen të hënën janë edhe politika e zgjerimit, situata në rajon dhe hapat që Ballkani Perëndimor duhet t’i ndjek në rrugën drejt integrimit përgjatë vitit 2018.

Mogherini ka theksuar vazhdimisht angazhimin e saj për avancimin e vendeve të Ballkanit në rrugën drejt BE-së, deri në vitin 2019 kur i përfundon mandati.

Gjatë darkës së të hënës do të diskutohen strategji të cilat Komisioni Evropian do të përgatis, e ku do të ketë udhëtime për pranimin e Serbisë dhe Malit të Zi në BE deri në vitin 2021, dhe për hapat e Shqipërisë, Maqedonisë, Bosnjës dhe Kosovës në këtë rrugë.

Sipas një dokumenti që ka siguruar Tanjug, Serbia duhet të arrijë një marrëveshje përfundimtare me Kosovën deri në fund të vitit 2019, që të mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

Kjo agjenci shkruan se ka kontakte për një fazë të re të dialogut Prishtinë-Beograd, por që datë të caktuar nuk ka

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ka dështuar zgjedhja e kryetarit të ri të Asociacionit të…