Dita e dëshmorëve dhe martirëve të Deçanit, Haradinaj: Ky vend është burim i shumë patriotëve

30 maj 2024 | 13:49

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar të rënët me rastin e Ditës së Dëshmorëve dhe Martirëve të Deçanit.

Haradinaj ka thënë se Deçani është burim i shumë patriotëve ndër breza.

“Dje në Lloqan, Carrabreg të Ulët e të Epërm dhe në Lumbardh, në nderim të dëshmorëve u organizua aksioni tradicional për dhurimin e gjakut, me moton “N’Carrabreg dhurohet gjak”, ndërsa sot në Ditën e Dëshmorëve dhe Martirëve të Deçanit, nderuam sakrificën e tyre sublime për liri. Deçani ishte historikisht në ballë të shumë proceve për lirinë e Atdheut, burim i shumë patriotëve ndër breza. Sot, i ringritur dhe duke u zhvilluar vazhdimisht, pavarësisht sfidave”, ka thënë Haradinaj.

Haradinaj ka shtuar se liria do të jetojë deri sa të kujtojmë ata që u sakrifikuan në themelet e saj.

“Liria do të jetojë deri sa të kujtojmë ata që u sakrifikuan në themelet e saj. Kujtimi i tyre është fryma që e mbartë lirinë përpara. Nderimi që i bëjmë ndaj tyre është një detyrë që nuk duhet të harrohet kurrë e duhet të përcillet tek secila gjeneratë”, është shprehur Haradinaj.

May be an image of 7 people and text

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, ka…