Dortmundi mposhti Wolfsburgun

23 maj 2020 | 19:17

Borussia Dortmundi ka rritur presionin te Bayern Muencheni në garën për titull të kampionit në Bundesligë.

Dortmundi të shtunën pasdite fitoi 2:0 në udhëtim ndaj Wolfsburgut, në kuadër të xhiros së 27-të të kampionatit gjerman. Dortmundi tani është i dyti me 57 pikë, vetëm një më pak se Bayerni që prinë në tabelë. Bayerni nga ora 18:30 luan në shtëpi ndaj Eintracht Frankfurtit.

Raphael Guerreiro shënoi për 1:0 në minutën e 32-të, ndërsa Achraf Hakimi vendosi rezultatin përfundimtar në minutën e 78-të.

Bayer Leverkuseni ka dalë në vend të tretë, falë fitores 3:1 në udhëtim ndaj Borussia Moenchengladbachut. Leverkuseni i ka 53 pikë, ndërsa Moenchengladbachu renditet i katërti me 52 pikë. Kai Havertz shënoi dy gola, të dytin nga penalltia, kurse Sven Bender shtoi një gol për Leverkusenin. Marcus Thuram shënoi golin e vetëm për Moenchengladbachun.

Werder Bremeni fitoi 1:0 në udhëtim ndaj Freiburgut, të cilës skuadër iu anulua një gol në fund. Ndërkohë Paderborni e Hoffenheimi barazuan 1:1. Të premten Hertha fitoi 4:0 ndaj Union Berlinit.

Zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyçi, ka kritikuar Lëvizjen Vetëvendosje!, për…