Escobar: Vuçiq e ka përkrahjen e SHBA-së, për aq sa e ndjek rrugën evropiane

25 tetor 21:24

Gabriel Escobar, zëvendësndihmës sekretar i SHBA-së për çështjet në Evropë dhe Euroazi, ka thënë se marrëdhëniet e Amerikës me Serbinë nuk janë sa të mirë as të këqija.

“Marrëdhëniet tona janë të komplikuara”, është shprehur ai për AlJazeera, transmeton Klankosova.tv.

“Shpresoj që ky ‘partneritet në zhvillim’ që e kemi do të jetë në gjendje që ta ndikojë stabilitetin në rajon”.

Përndryshe, Escobar është shprehur se “SHBA mbështet Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiqq, për aq sa ai ndjek rrugën evropiane”.

Në këtë intervistë, ai ka folur edhe për situatën në Bosnjë e Hercegovinë, ku ka thënë se atje nuk do të ketë luftë të re.

“S’e di pse njerëzit po flasin për luftë, duhet të flitet për zhvillim ekonomik”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Që nga prilli i vitit 2020 ish eprori i UÇK-së,…