FFK-ja organizatore e turneut kualifikues U17 për Evropianin 2023

04 tetor 23:30

Federata e Futbollit e Kosovës është organizatore e turneut kualifikues për kombëtaret nën 17-vjeç për Evropianin ‘Hungaria 2023’.

Kosova bën pjesë në Grupin 8 së bashku me Italinë, Greqinë dhe Finlandën.

Ndeshjet e këtij grupi do të zhvillohen më 5, 8 dhe 11 tetor në stadiumet “Fadil Vokrri” në Prishtinë dhe “Zahir Pajaziti” në Podujevë. Kosova ndeshjen e parë e luan të mërkurën kundër Italisë, në orën 16:00, në stadiumin “Fadil Vokrri”, e ku do të marrin pjesë edhe presidenti Agim Ademi dhe shefi i futbollit në UEFA, Zvonimir Boban.

Në këtë fazë kualifikuese janë 13 grupe, ku dy skuadrat e para në secilin grup do t’i bashkohen Holandës dhe Spanjës në raundin elitar që zhvillohet në pranverë, së bashku me katër skuadrat e vendeve të treta në grupe me bilancet më të mira kundër dy të parave në grupeve të tyre.

Ndërkaq, Hungaria si nikoqire kualifikohet drejtpërdrejt në turneun final me 16 ekipe pjesëmarrëse, e që mbahet nga 17 maji deri më 2 qershor 2023. Kombëtarja U17 e Kosovës e drejtuar nga Arsim Abazi është përgatitur për këtë turne që disa ditë dhe është e gatshme për të dhënë më të mirën e saj.

Lista e futbollistëve të Kombëtares U17 të Kosovës

Amar Demolli       Sh. F. Kurda
Amar Kashtanjeva       Fortuna Dusseldorf
Art Berisha   HJK Helsinki
Aruel Klinaku        Fc. St. Gallen
Aurel Limani         KF Ulpiana
Beart Zhubi   FC 2 Korriku
Blendrit Krasniqi FC Prishtina
Edi Haziri       FC Augsburg
Elvaris Suplja        U.S. Sassuolo Calcio
Elvir Gashijani      FC 2 Korriku
Erion Salihu FC Ferizaj
Fanol Lutolli SSV Jahn Regensburg
Fatjon Mulaj KF Onix
Granit Pllana AC Vedelago Calcio
Idol Jashari   Sh. F. Roni 19
Leo Tafaj        Fc Servette
Luan Lleshi   KF Erzeni
Medin Gashi  FC Vushtrria
Nart Ahmeti  De Graafschap
Rron Kryeziu         FC Lugano

Orari i ndeshjeve

5 tetor

13:00  Finlanda – Greqia (Stadiumi ‘Zahir Pajaziti’)

16:00  Kosova – Italia (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’)

8 tetor

13:00 Kosova – Greqia (Stadiumi ‘Zahir Pajaziti)
16:00 Italia – Finlanda (Stadiumi ‘Fadil Vokrri)

11 tetor

13:00 Greqia – Italia (Stadiumi ‘Zahir Pajaziti)
13:00 Kosova – Finlanda (Stadiumi ‘Fadil Vokrri)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-politikania dhe sociologia serbe, Vesna Peshiq, ka thënë se “për…