Finlanda ofron përkrahje për Kosovën

22 qershor 2020 | 12:29

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka pritur sot në takim ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Pia Stjernvall.

Në njoftimin e qeverisë, thuhet se gjatë takimit u diskutua mbi gjendjen aktuale në menaxhimin dhe parandalimin e pandemisë me Covid-19 si dhe masat që po i ndërmerr qeveria me qëllim rimëkëmbjen e ekonomisë në vend, dialogun Kosovë-Serbi, që nënkupton njohjen reciproke mes dy vendeve, forcimin e sundimit të rendit dhe ligjit dhe procese të tjera të rëndësishme për shtetin e Kosovës.

Ndër tjera, kryeministri Hoti ka thënë se Finlanda në vazhdimësi e ka ndihmuar Kosovën në programe të caktuara që kanë pasur rëndësi të veçantë për jetën e qytetarëve dhe për këtë u jemi shumë mirënjohës, duke shtuar se marrëdhëniet e Kosovës me Finlandën kanë qenë gjithmonë miqësore.

Ndërkaq ambasadorja Pia Stjernvall ka shprehur gatishmërinë e Finlandës për t’i ofruar ndihmë shtetit të Kosovës në ngritjen dhe përgatitjen e kapaciteteve për arritjen e objektivave të saj.

(Q.R / Epoka e re)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka uruar shqiptarët e…