Franca i bën thirrje Qeverisë së Kosovës të ndalojë çdo veprim të mëtejshëm në veri

22 maj 2024 | 17:42

Franca ka shprehur shqetësime pas aksionit të fundit të policisë së Kosovës, i cili rezultoi në mbylljen e disa institucioneve financiare serbe në veri të vendit.

Në një deklaratë të fundit, zyrtarët francezë vunë në dukje se këto veprime të njëanshme mund të kontribuojnë në përshkallëzimin e tensioneve aktuale dhe të rrezikojnë progresin e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Veprimet e tilla janë kritikuar për ndikimin që kanë në jetën e përditshme të komuniteteve serbe në Kosovë dhe pritet të kenë një impakt negativ në përpjekjet për të ashpërsuar normalizimin e marrëdhënieve mes të dyja vendeve”.

“Kjo situatë vjen si pengesë për përparimin drejt integrimit evropian, i cili përcaktohet si një synim kyç për të dyja palët”, thuhet në njoftim.

Franca i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të ndalojë çdo veprim të mëtejshëm që mund të interpretohet si i njëanshëm dhe të ndikojë negativisht në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Për më tepër, Franca i inkurajon të dyja palët të vazhdojnë përpjekjet e tyre në tryezën e negociatave dhe të përqendrohen në propozimin e fundit të kompromisit, i cili ofron një platformë për zgjidhjen e çështjeve të ndërlidhura me transferet financiare nga Serbia për përfituesit në Kosovë.

“Koordinimi dhe dialogu mbeten thelbësorë për zgjidhjen e kësaj situate, dhe Franca vazhdon të mbështesë një qasje konstruktive që synon të sigurojë një të ardhme të qëndrueshme dhe paqësore për rajonin, në përputhje me parimet dhe vlerat e Bashkimit Evropian”, thuhet në fund.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
FC Prishtina e ka barazuar rezultatin në finalen e Kupës…