Franca raporton rekord të pacientëve me Covid-19

05 mars 2021 | 22:03

Franca shënon rekord të pacientëve të shtruar në kujdesin intensiv.

Ndërsa ka regjistruar 23,507 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit , 439 pacientë kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 88,274 viktima që nga fillimi i pandemisë.

Autoritetet franceze bëjnë me dije se situatë në spitale mbetet shqetësuese dhe sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë numri i personave të shtruar në kujdesin intensiv ka arritur në nivele të larta.

Pavarësisht izolimit shkalla e infektimit nuk është arritur të ngadalësohet, shkruajnë mediat e huaja.

Numri i pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv (ICU) me Covid-19 u rrit me 47 persona, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 3,680 të cilët marrin trajtim të kujdesit intensiv.

Franca i është dashur të dërgojë pacientë të kujdesit intesiv nga spitalet e mbipopulluara në rajone të tjera, ndërsa qeveria ka vendosur gjithashtu një bllokim fundjave, në tre zona bregdetare të goditura rëndë, përfshirë Ca

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti Ilir Meta ka ripublikuar në Facebook thirrjen e tij…