Gjashtë vjet nga rrënimi i murit në veri të Mitrovicës

05 shkurt 08:24

Muri ilegal në veri të Mitrovicës, afër Urës së Ibrit është rrënuar përfundimisht më 5 shkurt 2017.

Dy ekskavatorëve iu kanë dashur vetëm një orë për ta rrënuar murin e ndërtuar në Mitrovicën e veriut.

Derisa është thënë se nuk do të ketë mure në atë pjesë, është paralajmëruar edhe hapja e urës që lidhë jugun dhe veriun.

E para që ka dalur për t’i vëzhguar punimet ka qenë shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalija Apostollova, e cila ka thënë se ai ka qenë moment i rëndësishëm për Mitrovicën dhe qytetarët e saj, derisa ka shtuar se së shpejti do të formohet edhe Asociacioni i komunave serbe.

Muri ndarës ka qëndruar në atë pjesë të qytetit për dy muaj radhazi. /KP/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një 35-vjeçare nga Tirana ka treguar për “Enigmat e Hipokratit”…