Gjeneva, qyteti i tretë më i shtrenjtë për të jetuar në botë

10 qershor 10:49

Qyteti më i shtrenjtë në Evropë është Gjeneva e Zvicrës, e cila ishte në vendin e tretë pas Hong Kongut dhe Nju Jorkut.

Kompania globale e lëvizshmërisë ECA International ka publikuar listën e saj vjetore të qyteteve më të shtrenjta në botë për të jetuar dhe sërish Hong-Kongu është në krye të listës.

Kompania llogarit listën bazuar në disa faktorë, duke përfshirë çmimin mesatar të produkteve shtëpiake si qumështi dhe vaji i gatimit, qiraja, shërbimet komunale, transporti publik dhe fuqia e monedhës vendase, përcjell albinfo.ch.

Ky është viti i tretë me radhë që Hong-Kongu pretendon nderin e të qenit qyteti më i shtrenjtë në botë në indeksin ECA. Indeksi fokusohet veçanërisht te punëtorët e huaj.

Azia pretendon gjithashtu nderin e të qenit shtëpia e qytetit me rritje më të shpejtë në listën e përgjithshme. Ky do të ishte Colombo, metropoli kryesor i Sri Lankës, i cili kërceu me 23 vende nga 162 në 149.

Parisi, i cili ka kryesuar listën e ECA në të kaluarën, doli nga 30 vendet e para. Madridi, Roma dhe Brukseli ranë gjithashtu, përcjell tutje albinfo.ch.

Faktorët e jashtëm si politika dhe konfliktet ndërkombëtare mund të luajnë gjithashtu një rol. Pushtimi rus i Ukrainës dhe sanksionet shoqëruese të vendosura nga shumë vende nënkuptonin që Moska doli në vendin e 62-të dhe Shën Petersburgu zbarkoi në vendin e 147-të.

Qyteti më i shtrenjtë në Evropë është Gjeneva e Zvicrës, e cila ishte në vendin e tretë pas Hong Kongut dhe Nju Jorkut. Ndërkohë, Cyrihu renditet në vendin e shtatë. Zvicra përdor frangun zviceran në vend të euros.

Pandemia e koronavirusit, natyrisht, ka luajtur një rol në zinxhirët e furnizimit global dhe faktorë të tjerë ekonomikë.

Renditja

  • Hong-Kong
  • Nju-Jork
  • Gjenevë
  • Londër
  • Tokio
  • Tel Aviv
  • Cyrih
  • Shanghai
  • Guangzhou
  • Seul

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Naim Lushi Në orët e pasmesnatës në Burgun e Lipjanit,…