Guterres i kërkon Trumpit të mos tërhiqet nga marrëveshja me Iranin

03 maj 10:56

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, i ka bërë thirrje presidentit amerikan, Donald Trump, që të mos tërhiqet nga marrëveshja bërthamore me Iranin.

Duke folur për “BBC”-në, Guterres ka thënë se ka rrezik real për luftë nëse marrëveshja e vitit 2015 nuk ruhet.

Trumpi është kritik i fuqishëm i marrëveshjes, me të cilën Irani është pajtuar të frenojë aktivitetin e tij bërthamor, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ndërkombëtare.

Ai ka kohë deri më 12 maj për të vendosur nëse do të mbetet ose jo në këtë marrëveshje, nënshkruese të së cilës janë: Irani, SHBA-ja, Rusia, Kina, Britania, Franca dhe Gjermania.

Guterres ka thënë se marrëveshja me Iranin ka qenë “fitore e rëndësishme diplomatike” dhe se ajo duhet të vazhdojë.

“Nuk duhet ta flakim përderisa nuk kemi alternativë të mirë. Përballemi me kohë të rrezikshme”, ka thënë Guterres.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Rreth 3 800 artefakte të lashta, që janë kontrabanduar ilegalisht…