Haxhiu akuzon pushtetin: Praktika e vjedhjes qeveritare e ka kapluar edhe Kuvendin

25 prill 2024 | 12:33

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu, ka akuzuar mazhorancën në Kuvend se po manipulon me votat e deputetëve.

Në seancën e sotme parlamentare, ai ka thënë se në seancën e kaluar qeveria e ka kontrabanduar Projektligjin për tekstet shkollore pa pas kuorumin në seancë.

“Është më se e domosdoshme që sot të diskutohet për deformimin e demokracisë dhe vendimmarrjes në Kuvendin e Kosovës për shkak të kontrabandimit të projektligjit për tekstet shkollore pa pas kuorumin prej 61 votave të Kuvendit. Duket se dirigjimi i deputetëve nga byroja politike e udhëhequr nga Dejona Mihali nuk po mjafton”, ka thënë ai.

Sipas tij, VV-ja tani ka kaluar në nivel tjetër të manipulimit.

“Tani kjo mazhorancë ka kaluar edhe një hap me tutej në vjedhjen dhe kontrabandimin e votave të deputetëve. Mendësia dhe praktika e vjedhjes qeveritare ka kapluar edhe vjedhjen e votave të deputetëve këtu në seancë të Kuvendit. Procedimi i projektligji për tekstet shkollore pa arritur e kuorumin prej 61 votave të domosdoshme, përveç që është shkelje e Rregullores së Kuvendit dhe Kushtetutës, është kontrabandim, është hajni e votave të deputetëve”, është shprehur Haxhiu.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Universiteti i Prishtinës ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin Karamanoglu…