Haxhiu: Kryeparlamentari çështje e kryer, opsion mbesin zgjedhjet e reja

14 janar 14:24

Anëtarja e Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka thënë se çështja e kryeparlamentarit është e mbyllur dhe se opsioni i vetëm nëse nuk bëhet koalicioni me LDK-në janë zgjedhjet e jashtëzakonshme.

“Nuk ka thënë asnjëherë LDK-ja se kryetari i Kuvendit i takon atyre, përkundrazi, ne kemi thënë që për hir të bashkëpunimit mund ta diskutojmë që propozimin ta vëmë nga radhët e LDK-së. Por, LDK-ja e deshi edhe kryetarin e Kuvendit edhe presidentin. Kur erdhëm në këtë situatë, insistimi i LDK-së për presidentin gjithçka ndryshoi dhe nuk kishte marrëveshje. Ne propozuam kryetarin e Kuvendit, por nëse nuk do ta votonte ai nuk do të kalonte. Ne vepruam në përputhje me kërkesat që ata i kishin. Nuk i kanë kushtuar rëndësi në takime pozitës së kryetarit, por pasi u zgjodh u bë problem. Vendimi i 75 deputetëve është i pakthyeshëm. Nëse ata pranojnë ofertën tonë gjithçka do të ishte më e lehtë”, ka thënë ajo për “Ekonomia Online”.

Haxhiu ka pranuar ofertën e re për LDK-në, por nuk ka dashur ta komentojë, duke thënë se pas kësaj oferte partia e Isa Mustafës duhet ta thërras Këshillin e Përgjithshëm për ta shqyrtuar atë.

“Ne kemi përkushtim ë madh për këtë koalicion siç kemi thënë e vepruar. Shpresoj që LDK-ja do ta pranon ofertën tonë në mënyrë që t’i hapet rrugë krijimit të qeverisë së Republikës së Kosovës. Partner tjetër nuk do të kemi, përveç bashkëpunimit me partitë e minoriteteve. Sa i përket PAN-it tash parti të ndara ne nuk do të kemi bashkëpunim. Pra alternativa e dytë janë zgjedhjet e jashtëzakonshme, që për Vetëvendosjen nuk janë të pranueshme pasi vendi po kalon në situata problematike. Nëse shkojmë të ky version, jemi të detyruar ta bëjmë një gjë të tillë”, është shprehur Haxhiu.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Së paku 55 njerëz kanë humbur jetën dhe shumë të…