Historia prekëse pas këngës së dëgjuar në funeralin e Matthew Perry

07 nëntor 2023 | 20:58

Funerali i Matthew Perry u mbajt të premten e kaluar, më 3 nëntor, në Forest Lawn Memorial Park. Miqtë dhe të afërmit kanë qenë të pranishëm me bashkëpunëtorët e tij në “Friends”, duke mos bërë përjashtim. Të gjithë ata u emocionuan kur dëgjuan këngën e luajtur në ceremoni, shkruan “Protothema”.

Kënga e Peter Gabriel e vitit 1986 “Don’t Give Up”, me Kate Bush, u luajt si lamtumirë për aktorin. Teksti “Mos u dorëzo, se ke miq. Mos u dorëzo, nuk je vetëm. Mos u dorëzo, nuk ka pse të kesh turp. Mos u dorëzo, na ke akoma” , kanë qenë ato që e kanë rënduar edhe më shumë atmosferën.

Në një nga intervistat e tij të fundit para vdekjes së tij të parakohshme në moshën 54-vjeçare, Matthew foli me Tom Power në Hot Docs Ted Rogers Cinema në Toronto më 22 nëntor 2022, për këtë këngë të veçantë dhe pse e donte aq shumë.

Tragjikisht, vetëm një vit para vdekjes së tij, Tom e kishte pyetur Mateun se cila do të ishte kolona zanore e kujtimeve të tij, “Friends”, “Lovers and the Big Terrible Thing” – një libër që mori vëmendje të madhe menjëherë pas vdekjes së tij.

Pa hezitim, Matthew Perry u përgjigj: “Mos u dorëzo” . Dëgjoni këtë këngë kur të ktheheni në shtëpi, nga Peter Gabriel dhe Kate Bush. Nuk e di nëse keni dëgjuar për të që prej shumë kohësh, por është e mrekullueshme. Ata thonë ‘Mos u dorëzo’. Dua të them, hajde, si mund të mos më pëlqen kjo? Në videoklipin ata thjesht përqafohen me njëri-tjetrin dhe kamera rrotullohet derisa kënga të përfundojë. Ishte shumë bukur dhe më pëlqeu. Kur firmos librin tim, shkruaj gjithmonë “Mos u dorëzo”, sepse, po, nuk duhet të dorëzohesh”. Kjo deklaratë e tij u prit me një jehonë të madhe nga publiku i asaj kohe.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
“Blutë” e Chelsea kanë arritur një fitore të madhe në…