Hollivudi në zi, ndahet nga jeta aktori i famshëm

25 shkurt 2024 | 23:32

Kenneth Mitchell, aktor i njohur i serialeve “Star Trek: Discovery” dhe “Captain Marvel” të Marvel, ka vdekur, njoftoi familja e tij në një deklaratë të shpërndarë në mediat e tij sociale.

Mitchell ishte 49 vjeç.

“Me zemër të rëndë njoftojmë ndarjen nga jeta të Kenneth Alexander Mitchell, babait të dashur, burrit, vëllait, xhaxhait, djalit dhe mikut të dashur”, thuhet në deklaratën e familjes.

Mitchell u diagnostikua me ALS (Skleroza amiotrofike laterale) në vitin 2018. Ai dhe familja e tij ndanë përditësime periodike për shëndetin e tij në vitet e fundit.

Në gusht, Mitchell shënoi përvjetorin e pestë të diagnozës së tij në një postim në Instagram.

“Vëllai im përmendi me humor se ata nuk kanë vërtet një kartë të lumtur përvjetorin e ALS në dyqan. Megjithatë, unë dua të festoj sot; dhurata e jetës. Jam shumë mirënjohëse që e kam këtë ditë përpara. Kanë kaluar 5 vite të gjata. Kaq shumë të humbura, aq shumë të fituara. Kohë tepër të vështira, të përziera me shumë bekime të tjera”, shkroi Mitchell në atë kohë.

“Në zemër të të gjithave janë miqtë dhe familja, kujdestarët dhe mjekët që vijnë në ndihmë të familjes sime pa pushim. Duke dhënë një bollëk mbështetjeje, dashurie, kujdesi dhe inkurajimi. Ka kaq shumë bukuri në të. “Kjo sëmundje është absolutisht e tmerrshme … megjithatë, pavarësisht nga të gjitha vuajtjet, ka kaq shumë për të qenë mirënjohës.”

Një vendas në Kanada, Mitchell fitoi më shumë se 50 role filmike dhe televizive gjatë karrierës së tij të aktrimit. Ai luajti babanë e Carol Danvers në “Captain Marvel” të Marvel 2019 dhe në filmin e hokejit të vitit 2004 “Miracle”. Mitchell u shfaq në dhjetëra seri televizive, duke përfshirë “Jericho”, “The Astronaut Wives Club” dhe “Switched at Birth”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një dridhje toke është regjistruar mbrëmjen e së dielës në…