Hoxha: Miratimi i demarkacionit, pastaj luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar

07 shkurt 10:56

Ministrja e Integrimit Evropian (MIE), Dhurata Hoxha, në një konferencë për medie ka thënë se Strategjia e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, është lajm i madh për Kosovën.

Ajo ka thënë së se sipas kësaj strategjie, Serbisë i kërkohet që të bëjë një marrëveshje obliguese me Kosovën.
Në këtë kontekst, Hoxha ka thënë se shtetit serb i kërkohet që ta njehë Kosovën.

Më tutje ajo ka thënë se miratimi i Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi është kushti i vetëm që ka mbetur për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës.

Ajo ka theksuar se po bëhet punë edhe për përmbushjen e kriterit tjetër, që është luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit, por sipas saj kjo do të bëhet edhe pas liberalizimit të vizave.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Francesco Totti dhe Lucciano Spalletti, sërish protagonistë me sulmet ndaj…