Hoxhaj kritikon Spanjën: Po e njeh Palestinën e jo Kosovën, hipokrizi diplomatike

25 maj 2024 | 11:32

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka kritikuar ashpër Spanjën për mosnjohjen e Republikës së Kosovës.

Ai ka bërë me dije se arsyet e shtetit spanjoll për mosnjohje e shtetit kosovar nuk qëndrojnë.

Në llogarinë e tij në “X”, ai ka shkruar se Spanja po e njeh Palestinën jashtë Marrëveshjes së Oslos.

Sipas tij, qëndrimi i shtetit spanjoll flet për hipokrizi diplomatike.

“Spanja ende refuzon të njohë shtetin më të ri të Evropës, Kosovën, duke përmendur procesin e dialogut të Brukselit, megjithatë ajo njeh Palestinën jashtë Marrëveshjes së Oslos. Nuk i sjell asnjë nder Spanjës dhe shteteve të tjera evropiane të jenë në të njëjtën barkë me Rusinë në Kosovë. Hipokrizi diplomatike?”, ka shkruar Hoxhaj.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Policia ka njoftuar se ka arrestuar dy personat e dyshuar…