Ismail Kadare: UÇK-ja në mënyrë heroike mbajti moralin e shqiptarëve

15 korrik 21:16

Ngritja e aktakuzës nga Gjykata Speciale ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ka bërë që shumë personalitete të larta shqiptare dhe botërore të reagojnë duke e quajtur të turpshme.

RTK ka sjellur një kronikë në lidhje me situtatën e fundit të krijuar në Kosovës pas ngritjes së aktakuzës ndaj Thaçit e Veselit.

Në këtë kronikë të lajmeve është kujtuar koha kur shkrimtari shqiptar me përmasa botërore, Ismail Kadare, thurte lavde krenarie për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Kadare thoshte se dalja e UÇK-së ka qenë një faktor shumë i rëndësishëm për shqiptarët, faktor moral i cili nuk ra në kurthin e serbëve që ta paraqiste si terroriste.

Ai thotë se UÇK-ja në mënyrë heroike mbajti moralin e shqiptarëve.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Manchester City konfirmon formën fantastikë në Premier League. Skuadra e…