Johnson: Nëse Putini do të përdorte armë bërthamore, do të humbiste mbështetjen edhe të Kinës

01 nëntor 20:06

Ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka thënë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të ishte i ‘çmendur’ nëse do të përdorte armë bërthamore.

“Unë nuk mendoj se do ta bëjë këtë, ai do të ishte i çmendur ta bënte këtë”, ka thënë Johnson në Sky News.

Johnson tha se përdorimi i një arme bërthamore do të thoshte se Putin “do të kërkonte menjëherë dorëheqjen e Rusisë nga klubi i kombeve të qytetëruara”.

Ish-kryeministri britanik tha se do të ishte një “katastrofë totale” për Rusinë, e cila do të vihej në një “ngrirje ekonomike” dhe Putin “do të humbiste shumë nga terreni i mesëm i pranimit të heshtur global që ai kishte”.

Duke përmendur Afrikën Sub-Sahariane, Amerikën Latine dhe Azinë Jugore, Johnson tha: “Ka shumë vullnet për t’i dhënë Putinit përfitimin e dyshimit. Kjo do të shkojë, në momentin që ai bën diçka të tillë”.

“Ai do të humbiste gjithashtu në mënyrë vendimtare patronazhin e kinezëve. Dhe në vendin e tij, mendoj se ai do të shkaktonte një reagim absolutisht histerik”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ka vdekur ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Asllan Istrefi.…