Katër skuadra mund të bojkotojnë Botërorin rus

11 mars 10:19

Ish-spiuni rus, Sergei Skripal dhe vajza e tij Yulia u gjetën pa ndjenja pasditen e së dielës në Salisburi të Britanisë së Madhe, pasi u ekspozuan ndaj një agjenti nervor.

Dyshimet e para të autoriteteve britanike e lidhin sulmin me Rusinë, por mbeten për t’u provuar. E nëse provohen, Londra mund të vendosë që të reagojë në të gjitha fushat, përfshirë edhe sportin. Qeveria britanike është duke diskutuar një sërë opsionesh, që nga ndalimi i zyrtarëve për të ndjekur botërorin në Rusi, e deri tek bojkoti total i këtij evenimenti, duke tërhequr skuadrën e Anglisë.

Në këtë nismë, thonë mediet britanike, Londra po lobon edhe me vende të tjera për të bojkotuar botërorin dhe duket se gatishmëri ka gjetur nga Australia, Polonia dhe Japonia, të paktën deri më tani.

“Një bojkot total i botërorit është në tryezë dhe po diskutohet mes morisë së opsioneve që po shqyrtojmë”, citon “The Times” një burim nga Ministria Britanike e Mbrojtjes. Në rast bojkoti, Anglia rrezikon që të ndëshkohet me pezullim edhe nga botërori i 2022 në Katar. Botërori në Rusi nis më 14 qershor. (Top Channel)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ismet Salihu nga Instituti për Hulumtimin e Krimeve të Luftës,…