KFOR-i: Jemi të gatshëm të përgjigjemi nëse ka nevojë

24 shtator 2023 | 14:38

KFOR-i ka njoftuar se është duke e monitoruar nga afër situatën në Banjskë të Mitrovicës së Veriut.

Përmes një njoftimi për medie, KFOR-i ka thënë se janë të pranishëm në këtë zonë dhe i gatshëm për t’iu përgjigjur situatës, nëse kërkohet.

KFOR-i ka deklaruar se Policia e Kosovës, si reaguese e parë, ka përgjegjësinë parësore për menaxhimin e incidentit në terren.

‘’Komandanti i KFOR-it është në kontakt të ngushtë dhe të vazhdueshëm me të gjitha palët e interesuara ndërkombëtare, përfshirë BE-në, Shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë dhe me institucionet në Kosovë, dhe po punon intensivisht për të gjetur një zgjidhje”, është thënë në njoftim.

Misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO ka thënë se e dënon ashpër sulmin kundër Policisë së Kosovës dhe dërgon ngushëllimet më të thella për familjen e policit të vrarë sot në orët e para të mëngjesit në Banjskë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Mediet botërore kanë raportuar për ngjarjen tragjike në veri të…