Kinezët rrezikojnë/ Turma të mëdha njerëzish drejt pikave turistike pas izolimit

09 prill 10:01

Një numër i madh njerëzish u dyndën drejt pikave të famshme turistike dhe qyteteve të mëdha përreth Kinës, gjatë fundjavës për festat në vend, pavarësisht paralajmërimeve të autoriteteve shëndetësore se rreziku nga pandemia e koronavirusit është akoma i pranishëm.

Imazhe nga parku i malit Huangshan në provincën e Anhui, të shtunën e 4 prillit, treguan mijëra njerëz të ngjeshur me njëri-tjetrin, shumë prej të cilëve të pajisur me maska mbrojtëse, të etur për të përjetuar pamjet e natyrës pas disa muajsh të kufizuar nga udhëtimet dhe masash strikte për të përballuar koronavirusin.

Aq i madh ishte nxitimi për të shkuar në pikën e famshme turistike, saqë në 07:48 të mëngjesit, autoritetet morën masën e pazakontë për të dhënë një njoftim që deklaronte se parku kishte kaluar kapacitetin e tij ditor prej 20,000 personash dhe që nuk do të pranonte më vizitorë.

Ndërkohë në Shanghai, bregu i famshëm i detit Bund ishte i mbipopulluar me blerës dhe turistë, pas shumë javësh që kishte qenë krejtësisht bosh, si një shkretëtirë. Shumë restorante që ishin mbyllur pak ditë më parë gjithashtu u panë të “tregtonin me shpejtësi”, me persona që kërkonin rezervim për të hyrë.

Një histori e ngjashme u shfaq në kryeqytetin Beijing, me vendasit që dyndeshin në parqet e qytetit dhe hapësirat e hapura.

Kthimi i papritur në normalitet erdhi në më shumë se tre muaj pasi virusi u zbulua për herë të parë në qytetin kinez Wuhan. Një shpërthim, i cili që nga ajo kohë u përhap në të gjithë botën duke infektuar më shumë se një milion njerëz, pa që shumë nga Kina u mblodhën në një ndalesë të afërt në përpjekje për të përmirësuar transmetimet.

Në kulmin e saj, mijëra raste të reja u regjistruan në Kinë çdo ditë. Sidoqoftë, javët e fundit, shkalla e infeksionit është ngadalësuar ndjeshëm. Të hënën, Kina raportoi vetëm 39 raste të reja, njëra prej të cilave u importua. Deri më tani, Kina ka regjistruar 82,641 raste dhe 3,335 vdekje.

Por ndërsa qeveria po zbut ngadalë kufizimet, ekspertët kinezë të shëndetit i kanë kërkuar publikut që të vazhdojë të ketë kujdes.

Me numrin e infeksioneve të reja në Kinë që raportohet të bien, qeveria ka nisur përpjekjet për të rifilluar industritë e prodhimit dhe shërbimeve të vendit.
Rënia e aktivitetit ka prekur çdo sektor të ekonomisë së vendit, duke çuar në shqetësime për dëme afatgjata.

Megjithatë, javët e fundit ka pasur shenja që qeveria ka qenë e kujdesshme për hapjen shumë të shpejtë dhe ndezjen e një vale të dytë të infeksioneve në vend.
Planet për të rihapur kinematë, sipas mediave shtetërore, u anuluan në fund të marsit, më pak se dy javë pasi u ishte thënë të rinisnin. Ndërsa pikat e shumta turistike në Shanghai ishin të hapura për vetëm 10 ditë para se ato të mbylleshin përsëri në 31 mars.

Pas publikimit të fotografive të turmave në Huangshan në mediat sociale, gazeta zyrtare e Partisë Komuniste në pushtet, lëshoi një qortim të ashpër për turistët duke i paralajmëruar në mediat sociale: “Mos u mblidhni!”
Sipas gazetës, Huangshan që prej atëherë ka njoftuar se do të ndalojë të presë turistë.

Shqetësimet rreth faktit nëse Kina po zbut kufizimet e koronavirusit, kanë bërë që ekspertët dhe autoritetet e Hong Kongut të paralajmërojnë mundësinë e një “vale të tretë” të infeksioneve në qytet.
Duke folur me gazetarët vendas të dielën, epidemiologu i Hong Kongut, Yuen Këok-yung tha se mund të ketë një “valë të re” të rasteve në Kinë.
“Pra, në Hong Kong, mund të kemi një valë të tretë të rasteve që vijnë nga kontinenti pas një vale të dytë … Epidemia është ende serioze në shoqëri. Në këtë fazë, ajo ende nuk është optimiste. Ajo që më shqetëson më shumë është testimi jo i madh tek pacientët me simptoma të buta, gjë që na pengon të ndërpresim zinxhirin e transmetimit ”,- tha ai.

Qendra financiare globale është ende duke u përpjekur të përballojë një valë të dytë të çështjeve të importuara pas kthimit të qytetarëve dhe mërgimtarëve nga Evropa dhe Mbretëria e Bashkuar, të cilët çuan në një shpërthim të ri në fund të marsit.
Në më pak se dy javë, numri i infeksioneve lokale është rritur nga 317 në gati 900.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka kujtuar sot, nëpërmjet një…