Komisioni i gjyqtarëve i kërkon falje trajnerit të Wolves në fund ndeshjes ndaj United, kjo është arsyeja

15 gusht 2023 | 09:46

Trajneri i Wolves, Gary O’Neil, i cili u ndëshkua me karton të verdhë në fund të ndeshjes pas protestave, ka thënë se oficeri i gjyqtarëve të “PGMOL”, Jon Moss, i ka kërkuar falje pas ndeshjes sepse zyrtarët e gabuan në humbjen e tyre ndaj Manchester United.

Andre Onana u përfshi në një polemikë të madhe për një penallti të mundshme, teksa Manchester United shpëtoi me një fitore minimale në fund për t’i marrë tre pikët e para të sezonit të ri, shkruan Sinjali Sport.

Trajneri i Wolves, Gary O’Neil ishte i acaruar dhe akuzoi Onanën se “gati i hoqi kokën sulmuesit” pas sfidës së portierit debutues të United në kohën shtesë ndaj Sasa Kalajdzic. Arbitri Simon Hooper nuk dha penallti, pavarësisht se VAR Michael Salisbury e kontrolloi atë, por nuk e konsideroi një gabim të qartë dhe të dukshëm.

O’Neil, i cili u ndëshkua me karton të verdhë në përleshje më pas, pretendoi se oficeri i gjyqtarëve të PGMOL, Jon Moss, madje kërkoi falje pas ndeshjes sepse zyrtarët e kishin gabim. O’Neil tha: “Dukej sikur portieri gati sa ia hoqi kokën sulmuesit tonë. Unë mendoj se është një faull, ju shkoni për topin dhe përplasni lojtarin aq fort, është një penallti.

“Mendova se ai do të dilte në ekran në fillim, por për fat të keq ai më ndëshkoi mua dhe jo Onanën. Por lojë e ndershme për Jon Moss më pas që doli dhe kërkoi falje. Unë i kuptoj rregullat [për t’iu përmbajtur vendimeve në fushë sa më shumë që të jetë e mundur], por nuk e pranoj plotësisht.

“Unë kam folur me zyrtarët për këtë tashmë. Është një vendim i vështirë për zyrtarin në fushë, ne nuk mund ta lëmë atë. Nëse të gjithë po e themi atë, atëherë ai duhet ta shikojë.”

Numri i 23 goditjeve të Wolves ishte i dyti më i lartë i regjistruar në Old Trafford që nga viti 2004 dhe vetëm Chelsea arriti më shumë në nëntor 2005, por ata gjithashtu humbën 1-0.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Eurodeputetja Viola Von Cramon, ka deklaruar se Kosovës po i…