Kosova arrin marrëveshje bashkëpunimi me Institutin e Standardeve të Turqisë

12 nëntor 16:17

Zëvendësministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bekim Jupa, së bashku me kryeshefin e Agjencisë së Standardeve të Kosovës (AKS), Hafiz Gara, në Ankara të Turqisë kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me Institutin e Standardeve të Turqisë (TSE).

“Falë kësaj marrëveshje, tash e tutje do të jetë më i lehtë procesi për certifikimin e produkteve, shërbimeve dhe personave. Gjatë javës që lamë pas vetëm e vetëm për t’i mbrojtur prodhuesit vendor, Qeveria e Kosovës vendosi taksën prej 10 për qind për prodhimet e Serbisë dhe Bosnjë Hercegovinës.

Deri sa gjatë ditëve, javëve dhe muajve në vijim do të marrim edhe shumë vendime që do të ndikojnë direkt në fuqizimin e prodhueseve vendor në vend. Fuqizimi i sektorit privat mbetet prioritet kryesor i Qeverisë së Republikës së Kosovës”, ka shkruar në llogarinë e vet në “Facebook” zëvendësministri Jupa.

Gepostet von Bekim Jupa am Montag, 12. November 2018

/Epoka e re/

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, bashkë me të parin e…