Krasniqi i reagon Kurtit:18 policë i mban personalisht! Prej kujt po mbrohesh?

01 dhjetor 15:06

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti për gjuhën e përdorur lidhur me rastin mbrëmshëm, ku shtatzëna Hamide Magashi dyshohet se është vrarë nga ish-bashkëshorti i saj.

Krasniqi përmes një postimi në “Facebook”, ka kritikuar Kurtin edhe për qasjen shfajësues ndaj vetes dhe tërë aparatit shtetëror e institucional për rritjen e rasteve të dhunës ndaj grave,

“Prej skandalit në skandal! Pas një reagimi jodinjitoz e fyes mbrëmë, Kryeministri sot paska fajësuar tërë shoqërinë për rritjen e dhunës në familje. Po thotë se kemi pak policë e shumë familje.  E para, 18 prej atyre policëve, kryeministër, i mban vetëm ti personalisht për mbrojtjen tënde (nuk e di se prej kujt po mbrohesh?). E dyta, me këtë lloj qeverisje dhe me këtë trend të ikjes së të rinjve gjatë mandatit tënd, shumë shpejtë do të kemi përgjysmë më pak familje e përgjysmë më pak policë. E treta, sot janë bërë 101 ditë pa ministër të Shëndetësisë. Një zonjë, që priste të bëhej nënë për herë të parë, nuk arriti ta mbajë asnjë sekondë në duar foshnjën e saj sepse u vra mizorisht, bashkë me foshnjën, në një institucion publik, i thirrur për të shpëtuar jetë”,  ka shkruar Krasniqi.

Lideri i PDK-së ka akuzuar Kurtin dhe ministrat e tij për mungesë integriteti dhe etike profesionale.

“E katërta, ku është reagimi shtetëror? Ku është dorasi? Kush do të merret me të, edhe nëse arrini që ta kapni? Sistemin gjyqësor e ke në grevë, për shkak të inateve dhe tekeve tua krejt personale. E pesta, hapi i parë për të rregulluar diçka është ta pranoni fajin. Ju vazhdoni të shfajësoheni, duke bërë të gjithë fajtorë, opozitën, shoqërinë, mësuesit, policinë, gjykatësit, mjekët, por asnjëherë, ama asnjëherë, veten dhe ministrat e tu. Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishme – unë nuk pres dorëheqje as llogaridhënie nga askush në qeverinë tënde. Për të dhënë dorëheqje, duhet të kesh integritet, moral dhe etikë, të jesh i përgjegjshëm e profesional. Ju nuk keni këso profile në kabinetin tuaj. Keq, shumë keq!”, ka shkruar Krasniqi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pasi kanë apeluar vendimin, me anë të së cilit janë…